InterCon UK


 
İngilitere'de Erasmus devami...
Mesleğiniz ile ilgili İngilitere'de
ücretli staj imkanı...
 
Post Study Work devami...
İngiltere’de mezun olun, 2 sene
istediğiniz alanda çalışın...
 
Dil Eğitimi & Part-Time... devami...
En az 6 ay dil eğitimi alın, part-time işiniz  garanti olsun...
 

İngiltere'de Yaşam

 
İletişim Formu
Ücretsiz kişisel danışmanlık almak için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Danışmanınız sorularınıza bekletmeden yanıt verecektir.
 
Adresimiz
InterCon UK
International Education & Training Consultant in United Kingdom

3b Lansdowne Crescent
Bournemouth
BH1 1RX
UK

Telefon: +44 (0) 1202 292 205
   
E-mail: info@interconuk.com
   
Skype Me™! SKYPE: info.interconuk
 
 
 
 
35.jpg
 

Newsletter

Promosyonlarımızdan ve güncel haberlerden anında haberdar olabilmek için haber bültenimize kayıt olup, sizin için faydalı bilgilerden faydalanabilirsiniz.

 
E-mail adresiniz kesinlikle üçüncü şahıs ve kuruluşlara verilmeyecektir. Dilediğiniz an e-mail listemizden çıkabilirsiniz.
   
   
 

İngiltere İçin Yararlı Bilgiler

İNGİLTERE`DE BANKA

İngiltere`de uzun süre kalmayı düşünen öğrencilerin banka hesabı açtırmalarında fayda vardır.İngiltere`de banka hesabı açtırmak için öğrenci olduğunuzu, nerede konakladığınızı gösterir bir belge ve pasaportunuz yeterlidir.

Bankaların öğrenciler için açmış olduğu Saving Account da öğrencilere Cash Point Card gönderilmekte ve böylece öğrenciler hesaplarında para olduğu sürece ATM lerden para çekebilmektedirler.
 
İngiltere`de bazı bankalar, öğrencilere Current Account açmakta ve çek defteri göndermektedir.

Barclays, LlosydsTSB, Halifax,Natwest, The Royal Bank of Scotland İngiltere`deki büyük bankalardandır.

İNGİLTERE`DE EHLiYET

Türkiye'den gelen  öğrenciler ehliyetlerini uluslarası ehliyete çevirdikleri takdirde, İngiltere`ye  girişlerinden itibaren bir sene kullanabilmektededirler.

Daha uzun süre kalacaklar, postanelerden alacaklari UK Provisional License ile ehliyet alma  işlemlerine başlıyabilirler.

İngiltere`de  trafik SOLDAN işler. Emniyet kemeri takmak zorunludur ve sürücülerin büyük çoğunluğu trafik kurallarına uyar.

Yollardaki hız limitleri ise şehir içinde 30 mph (miles per hour) sehirler arası yollarda 70 ve diğer yollarda ise 60 mph şeklindedir.

Otomobil kiralamak içinse pasaportunuz ve nerede oturduğunuzu gösteren belge yeterlidir. Avis, Henry Ford gibi firmalar,İngiltere`de bu sektörde hizmet vermektedir.

Otomobil satın alırken, ister yeni ister 2. el olsun, otomobili satın aldığınız zaman araç kayıt formunuda almanız gerekmektedir.
Daha sonra bu formu üzerindeki adrese göndermeniz gerekmektedir.

Bütün otomobiller senelik MOT (Ministry of transport ) testine girmek zorundadırlar. Bu testle otomobilin trafik şartlarına uygun olduğu belirlenmiş olur. Garajlarin çoğu bu testi yapmaktadır.

İNGİLTERE`DE TELEFON 

İngiltere`de  en büyük telefon ağına British Telecom  (BT) sahiptir. 140.000 telefon kulübesiyle kişilere hizmet verir.

Bu telefon kulübelerinde para, özel kart ve kredi kartı geçerlidir. Telofon kulübeleri şahsi telefonlara göre daha pahalıdır. İngiltere`den Türkiye aranırken 00 - 90 sehir kodu ve telofon numarası çevrilir.

Türkiye'den İngiltere aranırken 00 - 44 sehir kodu ve telofon numarası çevrilir.
                        
Kişisel telofonlar hafta içi 20.00 - 06.00 arasında daha ucuzdur.

Hafta sonları ise bütün gün indirimlidir. Ayrıca özel firmaların çıkarmış olduğu şifreli kartlar telofon kulübelerinde daha ekonomiktir.

BT nin dışında diğer özel telofon şirketleride vardır.Sky, Virgin gibi.

İNGİLTERE`DE CEP TELEFONU

İngiltere`de, Türkiye`de  olduğu gibi 2 tür cep telofonu sistemi vardır.

1) Hatlı cep telofonu sistemi

Bu sistemde telofon alınırken hat ile birlikte alınır ve en az bir senelik kontrat imzalanır. Her ay gelen extrede hesap dökümü yapılır. Toplam ücretin uzerine % 20 katma değer vergisi yani VAT ( Value added tax ) eklenir.

2) Hazır kart sistemi 

İngilterede  Pay As You Go olarak adlandırılır ve son bir senedir fiyatlar düşmüştür. Genelde alınan telefonlarda £5 kullanım kredisi hazırdır. Kredi bittikçe £5 - £10 -£ 20 hazır kartlar alınır ve kullanıma devam edilir. Bu kartlar süpermarketler, kitapçılar gibi çoğu mağazalarda bulunur. Her iki sistemide Orange , Vodafone , 3, Virgin gibi firmalar rekabet halinde alıcılarına sunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi icin www.mobiles.co.uk başvurabilirsiniz.

6- İNGİLTERE`DE POSTANE

İngiltere`de, postane işlemleri Royal Mail tarafindan idare edilir. Postaneler Pazartesi - Cuma 09.00 - 17.30 arası açıktır. Bazı büyük postaneler Cumartesi günleride açıktır. Mektuplar First Class ile gönderilebilinir. 60 gr. Altında olanlar 32 pence'dir ve genelde ertesi gün ulaşır. Aynı gramajda, yurtdışına gönderildiği takdirde 40 ile 95 pence arasında değişir.

Mektuplar Second Class olarak gönderildiği zaman 35 p.'dir ve 2 veya 3 gün içerisinde ulaşır.

Mektupla, hicbir zaman , nakit para göndermeyiniz. Bunun yerine çek , Postal Order ( Postane çeki ile ) veya International Money order sistemini kullanınız.

İngiltere`de, televizyon kullanan herkes Tv. Licence Fee ödemek zorundadır. Bu senelik £136  olup 12 esit taksite ayrılmıştır. Bunun ile ilgili bilgiler eğer TV sahibi iseniz size gönderilmektedir. Ödemeler ise postaneye yapılmaktadır.


İNGİLTERE`DE POLİS VE KANUNİ YARDIM

İngiltere`de  polis genelde  Londra dışında silah taşımaz. Polis şüpheli görülen herkesi durdurup araştırma yapma yetkisine sahiptir. Eğer bunlar sivil iseler mutlaka polis kimliklerini sorunuz.

Herhangi bir konuda yardım almak isterseniz, okul, kolej ve InterCon UK danışmanlarına veya her şehirde bulunan Citiziens Advice Bureau' ya başvurabilirsiniz.

Polis tarafından suçlu bulunursanız bir telefon etme hakkınız vardır. Ayrıca, her polis istasyonunda size yardımcı olacak en az bir danışman bulunur. Suçlu bulunduğunuz taktirde İngilteredeki öğrencilik statünüz ve eğitiminize devam etmeniz engellenebilinir ve sınır dışı edilebilirsiniz. Dolasıyla, mümkün olduğu kadar kanunlara itaat ediniz.

İNGİLTEREDE VAT (Value Added Tax)

Öğrenciler, İngiltere`de  yaptıkları alışverişlerde % 20 üzerinden vergi ödemektedirler.

Alışverişlerde alınan Receiptleri (Faturalar) havaalanında doldurulan Tax Claim Formlarında belirttikleri takdirde, kalınan süre içerisinde, yapılan alışverişlerde, ödenen % 20 lik vergi size geri ödenmektedir.

Bu özellikle alışverişi çok yapan öğrenciler için, büyük bir tasarruftur.

İNGİLTERE`DE PARA BİRİMİ

İngiltere`de para birimi ondalık sisteme dayanır ve (£) işaretiyle gösterilir. Kağıt paralar 50-20-10-5 iken demir paralar 2-1- Pound`dur.

1 Pound 100 pence eder ve kendi aralarında 50 - 20-10 -5- 1 pence olarak ayrılır.

İNGİLTERE`DE SÜPERMARKET 

İngiltere`de  süpermarketlerde alışverişler gün geçtikçe rağbet görmüş ve kendilerini bu talep karşısında geliştirmişlerdir. Bu süper marketler çok büyük olup yiyecek içecek ve giyim bölümünde her aranan bulunmaktadır. Yiyecek içecek kısmında dondurulmuş gıdalar hariç, her şey taze olmak zorundadır.

Günü geçen hiç bir ürün satılmamaktadır. Ayrıca, rekabetten dolayı fiyatlar oldukça makuldur. Genelde marketlerde, akşam üzeri 5 ten sonra Reduction (indirim ) yapılmakta ve o gün satılması gereken ürünler normal fiyatının altına satılmaktadır. Bu saatten sonra marketlere indirimlerden yararlanmak isteyenler gelmektedir.

Asda, Tesco , Sainsbury … gibi süpermarketler pazar günü hariç, birçok şehirde 24 saat hizmet vermeye başlamıştır.

İngiltere'de Yaşam Hakkındaki Konu Başlıkları

Bu sayfa 30.09.2015 19:59 tarihinde güncellenmiştir.

 

Referanslarımız

img052.jpg
DSC_0243_[1024x768].JPG
A_Kocatepe.jpg
E.Tatli.jpg
reference.jpg
letter_with_picture_copy.jpg
yakup_letter.jpg
Sevilcan_T.jpg
coffee_meeting_003.JPG
endorsement_letter.jpg
hilton_bournemouth_(1).gif
img105.jpg

       
  © InterCon UK International Education & Training Consultant in United Kingdom